Council Members Help Icon

This is a list of all council members.

The list can be ordered by Name, Ward and Election Date. Simply click on the column headers to re-order the list.

Click on a specific member to view more detailed information about them.

Name Order the Results By Sort Name Ward Details Order the Results By Ward Elected Until Order the Results By Election
Alex Allison Clydesdale East  
John Anderson East Kilbride Central South  
John Bradley Cambuslang West  
Walter Brogan Cambuslang East  
Robert Brown Rutherglen South  
Archie Buchanan East Kilbride South  
Jackie Burns Larkhall  
Janine Calikes Rutherglen Central and North  
Stephanie Callaghan Hamilton North and East  
Graeme Campbell Avondale and Stonehouse  
Andy Carmichael Larkhall  
Maureen Chalmers Blantyre  
Gerry Convery East Kilbride Central South  
Margaret Cooper Avondale and Stonehouse  
Poppy Corbett Clydesdale West  
Margaret Cowie Rutherglen South  
Peter Craig Larkhall  
Maureen Devlin Bothwell and Uddingston  
Mary Donnelly Hamilton West and Earnock  
Isobel Dorman Avondale and Stonehouse  
Fiona Dryburgh East Kilbride South  
Joe Fagan East Kilbride Central North  
Allan Falconer Hamilton West and Earnock  
Alistair Fulton Cambuslang East  
Geri Gray East Kilbride South  
George Greenshields Clydesdale South  
Lynsey Hamilton Clydesdale West  
Ian Harrow East Kilbride West  
Eric Holford Clydesdale East  
Graeme Horne Hamilton West and Earnock  
Mark Horsham Clydesdale South  
Martin Grant Hose Hamilton North and East  
Ann Le Blond Cambuslang West  
Richard Lockhart Clydesdale North  
Eileen Logan Clydesdale West  
Katy Loudon Cambuslang East  
Joe Lowe Hamilton South  
Monique McAdams East Kilbride West  
Ian McAllan Clydesdale East  
Catherine McClymont Clydesdale North  
Kenny McCreary Bothwell and Uddingston  
Hugh Macdonald East Kilbride Central North  
Colin McGavigan Clydesdale South  
Mark McGeever Hamilton West and Earnock  
Jim McGuigan Bothwell and Uddingston  
Davie McLachlan Hamilton North and East  
Julia Marrs Clydesdale North  
Gladys Miller East Kilbride East  
Lynne Nailon Hamilton South  
Richard Nelson Larkhall  
Carol Nugent Rutherglen South  
Mo Razzaq Blantyre  
John Ross Hamilton South  
Graham Scott East Kilbride East  
David Shearer Clydesdale West  
Collette Stevenson East Kilbride Central South  
Bert Thomson Blantyre  
Margaret B Walker Cambuslang West  
Jim Wardhaugh East Kilbride East  
Sheena Wardhaugh East Kilbride Central North  
Jared Wark Rutherglen Central and North  
David Watson East Kilbride West  
Josh Wilson Hamilton South  

 

< Back