Council Members Help Icon

This is a list of all council members.

The list can be ordered by Name, Ward and Election Date. Simply click on the column headers to re-order the list.

Click on a specific member to view more detailed information about them.

Name Order the Results By Sort Name Ward Details Order the Results By Ward Elected Until Order the Results By Election
John Anderson East Kilbride Central South  
Ed Archer Clydesdale North  
Ralph Barker Clydesdale East  
Walter Brogan Cambuslang East  
Robert Brown Rutherglen South  
Archie Buchanan East Kilbride South  
Jackie Burns Larkhall  
John Cairney East Kilbride East  
Stephanie Callaghan Hamilton North and East  
Graeme Campbell Avondale and Stonehouse  
Andy Carmichael Larkhall  
Gordon Clark Rutherglen Central and North  
Pam Clearie Cambuslang East  
Russell Clearie Cambuslang West  
Gerry Convery East Kilbride Central South  
Margaret Cooper Avondale and Stonehouse  
Peter Craig Larkhall  
Christine Deanie Cambuslang East  
Maureen Devlin Bothwell and Uddingston  
Jim Docherty East Kilbride South  
Isobel Dorman Avondale and Stonehouse  
Hugh Dunsmuir Blantyre  
Douglas Edwards East Kilbride South  
Allan Falconer Hamilton West and Earnock  
Stuart Gallacher Hamilton South  
Bev Gauld Clydesdale East  
George Greenshields Clydesdale South  
Lynsey Hamilton Clydesdale West  
Bill Holman Avondale and Stonehouse  
Graeme Horne Hamilton West and Earnock  
Anne Kegg Bothwell and Uddingston  
Susan Kerr East Kilbride Central South  
Gerard Killen Rutherglen South  
Pat Lee Clydesdale West  
Monica Lennon Hamilton North and East  
Eileen Logan Clydesdale West  
Joe Lowe Hamilton South  
Edward McAvoy Rutherglen Central and North  
Brian McCaig Hamilton South  
Catherine McClymont Clydesdale North  
Clare McColl Cambuslang West  
Lesley McDonald Larkhall  
Janice McGinlay East Kilbride West  
Jim McGuigan Bothwell and Uddingston  
Alex McInnes Clydesdale South  
Brian McKenna Rutherglen South  
Denis McKenna Rutherglen Central and North  
Jean McKeown Hamilton West and Earnock  
Davie McLachlan Hamilton North and East  
John McNamee Blantyre  
Anne Maggs East Kilbride Central North  
John Menzies Hamilton West and Earnock  
Gladys Miller East Kilbride East  
Alice Marie Mitchell East Kilbride Central North  
Gordon Muir Clydesdale South  
Mo Razzaq Blantyre  
John Ross Hamilton South  
Vivienne Shaw Clydesdale North  
David Shearer Clydesdale West  
Graham Simpson East Kilbride West  
Hamish Stewart Clydesdale East  
Chris Thompson East Kilbride Central North  
Bert Thomson Blantyre  
Richard Tullett Cambuslang West  
Jim Wardhaugh East Kilbride East  
Sheena Wardhaugh East Kilbride Central North  
David Watson East Kilbride West  

 

[  1 2  ]  Next >

[Show All]

< Back